Δράση Γαλλοφωνίας (Ε και ΣΤ τάξεις)

Στα πλαίσια της διδασκαλίας της γαλλικής γλώσσας στο σχολείο μας, την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου στο μάθημα των Γαλλικών, πραγματοποιήθηκε μια ενδιαφέρουσα βιωματική δράση, η γιορτή κρέπαςLeChandeleur», όπου οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ.Λεπίδα Κωνσταντίας, είχαν την ευκαιρία να αναβιώσουν ένα γαλλικό έθιμο, αυτό της παρασκευής κρέπας. Στόχος της δράσης, ήταν να ενθαρρύνει και να φέρει κοντά τους μαθητές στην συνεχή εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας, στην ανταλλαγή πολιτισμικών και γαστρονομικών γνώσεων και τέλος να διασκεδάσουν όλοι γευόμενοι τις κρέπες τους .

«Chandeleur»ή «Fête des chandelles», ονομάζεται η  Υπαπαντή του Χριστού στη Γαλλία, η οποία γιορτάζεται στις 2 Φεβρουαρίου και αναφέρεται στην υποδοχή τού νεογέννητου Χριστού στον ναό και τον εξαγνισμό της Παναγίας. Σύμφωνα με την παράδοση, εάν την ημέρα της Σαντλέρ δεν γίνονταν κρέπες σε κάθε γαλλικό σπίτι, η σοδειά του σιταριού όλης της χρονιάς θα καταστρεφόταν. Κάθε χρόνο λοιπόν στη Γαλλία, κατά την παράδοση, κάθε σπίτι αναβιώνει το έθιμο της παρασκευής κρέπας.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!!!!